Dava ve Dava Adamlığı

Dava Adamı bir gayesi bir amacı olan adam demektir. Gayesi yönünde çaba harcayıp ömrünü o yolda harcayan adama denir. Dava adamı olmak içi bir gayesi bir arzusu olması lazım kişinin…

Dava ve Dava Adamlığı

Dava Adamı bir gayesi bir amacı olan adam demektir. Gayesi yönünde çaba harcayıp ömrünü o yolda harcayan adama denir. Dava adamı olmak içi bir gayesi bir arzusu olması lazım kişinin. İşte o dava insanın yaratılış gayesi olan Allaha (cc) kul olmasıdır. Kul olmanın yegane vazifeside Allah Resulune ve onun getirdiği mukaddes olan kitap Kuranı Kerime uyup hükümlerini hayatına yansıtmaktır. İslam‘ın Şartları 5 (beş) tanedir. Bunlar sırasıyla; Kelime-i Şehadet getirmek, Namaz kılmak, Oruç Tutmak, Zekat Vermek ve Hacca Gitmektir. *Kelime-i Şehadet Getirmektir. Bunları yaparsak salih bir müslüman olma yolunda en büyük adımı atmış oluruz.

Ancak ; İslam bu beş şarttan ibaret değildir. Allahü Teala bizlere Allah yolunda cihat etmeyi mücadele etmeyi farz kılmıştır. İslam Mücadele dinidir. Müslüman bir dava adamıdır bir gayesi olması lazımdır. Bu gaye Tüm insanlık alemine faydalı bir birey olup Allahı Tealanın dininin tüm cihana hakim olma gayretidir.

Bu bir İbrahim Sevdasıdır. Tüm enbiyalar enbiyalar peygamberler bu yolda hayat sürmüş ve bu yolda şehit olmuştur. Zekarıya As, Yahya As bu şehide şehit edilmiştir. Peygamberimizin amcası Hz Hamza ve bir cümle sahabi, Eyüp El Ensari bu yolda şehit edilmiştir.

Ecdadımız Osmanlı bu amaçla mücadele etmiş at üzerinde bir çok toprak feth edilerek, cesetleri şimdi bir çok farklı devlet topraklarında kalmıştır.

Günümüz yüzyılında Süleyman Hilmi Tunahanlar, Bediuzaman Saidi Nursiler bu yolda mücadele etmiş, İskilipli Atıf Hocalar bu yüzden darağaçlarında canlarını vermişlerdir.

Biz Yeniçeri Ocaklarının kuruluş amacıda budur. Üstad Necip Fazıl Kısaküregin dediği gibi “Kim var?” diye seslenilince, sağına ve soluna bakmadan fert fert “ben varım!” cevabını verici, her ferdi “benim olmadığım yerde kimse yoktur!” fikrini besleyici bir dâva ahlakına kaynak bir gençliği yetiştirme arzusundayız. Allahu Tealanın dinini en ücra kesimlere yayacak bir nesil yetiştirme arzusundayız. Ecdadımız Osmanlıda olduğu gibi dağınık olan kardeş devletleri türki cumhuriyetleri tek çatı altında toplayıp İslam Birliğini sağlacak bir nesil yetiştirme arzusundayız.

Allahü Teala Mahcup Eylemesin İnşallah

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL