Encümeni Danış Sancakları Yeniçeri Ocakları Derneği Bünyesinde Kurulmuşolan bir yapıdır. Encümeni Danış Sancaklarının kurulmasındaki asıl unsur, Fikri ve Düşünceleriyle Ülkemiz insanlığı ve Türkİslam Coğrafyasında fikirleriyle ön plana çıkmış Kanaat önderlerini tek çatı altında toplama gayretidir.

Başkanlığını Yeniçeri Ocakları Genel Başkan Yardımcı ve Encümeni Danış Sancakları Başkanı olan Sn. Kasım SEVEN’dir. Çeşitli fikir farklılıkları yüzünden birbirlerinden ayrılan Sivil Toplum Teşkilatları, Cemaatler, Tarikatlar, Dernekler, Vakıflar gibi kurumların kanaat önderlerini tek çatı altında toplayarak fikir farklılıklarının ortadan kaldırılması ve topluma yön verme çabasını kendimize şiar edinmişizdir.

Güzel fikirler düşüncelerin tartışılmasıyla ortaya çıkar. Aynı şeyleri düşünen toplumumuz farklı düşüncelerin ortaya çıkmasında tefrikaya ve bozgunculuğu sapmaktadırlar.

Encümeni Danış Sancaklarımız bir nevi Yüksek İstişare Konseydir. Toplumu yönlendirecek hem dünya hem ahiret hayatlarını kurtarmaya yönelik kişilerin kurdukları bir birlikteliktir.

Zamanında Ecdadımız Osmanlı bu fikri ve yapıyı benimsemiz olup, buhranlı zamanlarda dış ülkelerinde baskılarıyla bu yapının çalışmasına mani olmuşlardır. Ancak; Yeniçeri Encümeni Danış Sancakları olarak bu yapıyı günümüze uyarlayarak tekrardan tarih sahnesine çıkarmış bulunmaktayız.

Allahü Teala Muavfak Eylesin. Gayret Bizden Zafer Allahtan.

Kasım SEVEN

Yeniçeri Ocakları

Genel Başkan Yard.

Encümeni Danış Sancakları

Başkanı